Musk pénzügyi támogatást ígér Massie-nak a republikánus költségvetési válság közepette

Elon Musk kedden bejelentette, hogy támogatni fogja Thomas Massie kentuckyi képviselő 2026-os kampányát. Ezzel tovább mélyül a szakadék Musk és Trump elnök között a kormányzati költekezés kérdésében. A Tesla vezérigazgatója egyetlen szóval válaszolt X-felületén: „Igen”, amikor megkérdezték, támogatná-e Massie újraválasztását. A bejelentés akkor történt, amikor Musk nyíltan támadta Trump költségvetési javaslatát, amelyet „undorító szörnyűségnek” nevezett múlt heti nyilatkozatában.
Massie, a Kongresszus egyik legkövetkezetesebb költségvetési szigort képviselő politikusa, mindössze két republikánus képviselő egyike volt, aki Trump májusban elfogadott „nagy gyönyörű törvénye” ellen szavazott. A jogszabály adócsökkentéseket egyesít a költségvetési kiadások növelésével, amelyek a kritikusok szerint jelentősen növelni fogják az államadósságot.
A kentuckyi képviselő továbbá arról is ismert, hogy élesen bírálja az amerikai külpolitikát Izraellel kapcsolatban. Massie következetesen kritizálta az Amerikai–Izraeli Közügyi Bizottság (AIPAC) befolyását a kongresszusi döntéshozatalban, és aggodalmát fejezte ki az Egyesült Államok közel-keleti konfliktusokba való bevonásával kapcsolatban. Tucker Carlsonnak adott híres nyilatkozatában kijelentette: „Rajtam kívül mindenkinek van egy AIPAC-embere. Az AIPAC-ember olyan, mint a dajkád, az AIPAC-dajkád, aki mindig beszél veled az AIPAC érdekében. Így működik ez a republikánus oldalon.” Ez a megnyilvánulás hatalmas felzúdulást váltott ki a fősodratú, Izrael-barát washingtoni politikai körökben.
„Minden kongresszusi képviselő, aki a kormányzati kiadások csökkentésére kampányolt, majd azonnal megszavazta a történelem legnagyobb adósságnövelését, szégyellje magát” – jelentette ki Musk az X-en. „Elvesztik az előválasztást jövőre, ha ez az utolsó dolog, amit ezen a földön teszek”.
A szövetség meglepő politikai együttműködést eredményez: Musk gazdasági befolyását és több tízmilliós követőtáborát hozza, Massie pedig a kormányzati túlköltekezés elleni következetes küzdelmet.
Trump korábban „szánalmas vesztesnek” nevezte Massie-t, és ígéretet tett arra, hogy kampányolni fog ellene 2026-ban. Az elnök támadásai fokozódtak, miután Massie bírálta az Irán elleni légicsapásokat, és alkotmányellenesnek nevezte azokat.
Ezek az alkotmányos aggályok politikai nézeteit mutatják a korlátozott végrehajtói hatalomról. Ro Khanna demokrata képviselővel közösen terjesztettek be egy törvényjavaslatot, amely szerint katonai műveletek csak kongresszusi felhatalmazással indíthatók.
„Amikor két ország napi szinten bombázza egymást, és egy harmadik ország csatlakozik hozzájuk, az háborús cselekmény” – fogalmazott Massie egy bejegyzésében a közösségi médiában.
Musk és Trump nézeteltérése a költségvetési kérdésekben most már tetőzött. A milliárdos május 30-án távozott a Kormányzati Hatékonyságért Felelős Hivatal (DOGE) éléről, miután összeütközésbe került a kormányzattal. Azóta új politikai párt alapításával fenyegetőzik.
„Ha ez a költségvetési őrület átmegy, már másnap megalapítom az Amerika Pártot” – jelentette ki Musk, jelezve, hogy elkeseredése túlmutat az egyes jogszabályokon.
Justin Amash volt képviselő felismerte az együttműködés jelentőségét. „Támogassátok Thomas Massie-t. Az elit azért akarja legyőzni, mert valódi költségvetési szigort képvisel” – írta az X-en. „Megteszem” – válaszolta Musk.
Trump Massie elleni támadásai visszájára fordultak. A képviselő 308 665 dollár adományt gyűjtött 3 417 támogatótól a támadásokat követő héten, ami a konzervatív aktivista bázis erős támogatását mutatja.
„Kampányomat országszerte elszórt átlagemberek finanszírozzák” – jelentette ki Massie hétfői nyilatkozatában. Az adománygyűjtési hullám azt jelzi, hogy a republikánus választók jelentős része támogatja azokat a törvényhozókat, akik az alkotmányos elveket a párthűség elé helyezik.
Massie újraválasztási kampányát nagyobb összefüggésekben láttatja. „Ez eldönti, hogy a képviselők gondolkodhatnak-e függetlenül az ország érdekében, vagy minden politikust pártjuk bélyegzőjévé tesznek”.
A képviselő Musk X platformjának köszönheti, hogy közvetlenül kommunikálhat a választókkal. „Megkerülhetem a hagyományos médiát, cáfolhatom mindkét párt hazugságait, és nyíltan beszélhetek arról, hogyan működik a Kongresszus”.
Musk Trump költségvetési javaslatának bírálata messze túlmutat a költségvetési aggodalmakon. Azzal érvel, hogy a jogszabály „millió munkahelyet pusztít el Amerikában, és hatalmas stratégiai kárt okoz országunknak”.
A Tesla vezérigazgatójának gazdasági múltja súlyt ad érveihez. Több iparágban épített fel sikeres vállalatokat, tapasztalatot szerezve az innovációban és a pénzügyi menedzsmentben. Jóllehet most a költségvetési szigor híveként tűnik fel, pénzügyi érdekeltségei és politikai ingadozásai miatt kérdéses, mennyire valódi az elköteleződése. Egy technokrata vállalkozó nem biztosít feltétlen garanciát a nemzeti szuverenitás vagy az erkölcsös politika számára, főleg ha a Big Tech és a pénzügyi elit része.
A 2026-os előválasztások megmutatják, hogy a republikánus szavazók valóban támogatják-e a költségvetési szigort, vagy inkább olyan vezetőket választanak, akik előnyöket ígérnek számukra a költségek megmagyarázása nélkül.
A tét nemcsak belpolitikai, hanem Amerika globális pozíciójára is kihat. Massie szerint a költségvetési felelőtlenség aláássa a nemzetbiztonságot az egyre növekvő adósság terhe miatt.
A Musk–Massie együttműködés új modellt jelent a politikai befolyásra a digitális korszakban. A hagyományos pártapparátus támogatása kevésbé számít, amikor befolyásos személyiségek közvetlenül szólíthatnak meg milliókat a közösségi médián keresztül.
A partnerség túlélése a hivatalos szervek ellenállásával szemben kérdéses. A politikai elitnek számos eszköze van a fenyegetések elhárítására, a következő hónapok pedig megmutatják, hogy az alulról jövő támogatás legyőzheti-e a szervezett ellenállást.
A republikánus szavazók előtt a kényelmes megoldások és az elvek közti választás áll. Folytathatják olyan vezetők támogatását, akik könnyű megoldásokat ígérnek összetett problémákra, vagy támogathatják azokat, akik politikai nyomástól függetlenül kitartanak az elveik mellett.
A Musk–Massie partnerség sikere vagy kudarca jelzi majd, hogy az elvi konzervativizmus túlélheti-e a személyi kultuszra épülő politika korszakát, vagy a Republikánus Párt feladta alapvető elveit a korlátozott kormányzat és költségvetési felelősség terén. Továbbá nem világos, hogy mennyire függetlenek a párton belüli viták a külföldi érdekektől. Bár Massie kritikái ígéretesek, nem egyértelmű, hogy a Musk-féle támogatás mennyire biztosít valódi függetlenséget, vagy inkább új típusú befolyásgyakorlást eredményez. Szintén nyitott kérdés, hogy az amerikai költségvetési politika mennyire áll összhangban az amerikai nép érdekeivel, és mennyire szolgálja a globalista, illetve idegen célokat, például a közel-keleti befolyásszerzés céljait.
(A Fox News, Reuters, Associated Press, Politico, The Hill, CNN, ABC News, NBC News, CBS News, The Washington Post, CNBC, Wall Street Journal, New York Times, Axios, Bloomberg, NPR, USA Today, Washington Examiner nyomán)
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.
Támogatás